Półkolonia jest fajna

W dniu 2 sierpnia zakończyła się pierwsza organizowana dla dzieci z Gminy Lubasz półkolonia. Pożegnanie półkolonistów odbyło się nad lubaskim jeziorem. W spotkaniu udział wzięli: Wójt Gminy Lubasz Zbigniew Jahns, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubaszu Marcin Korczyc, Kierownik GOPS Jadwiga Kazińska, Kierownik półkolonii Ewelina Kiedrowska, pracownicy socjalni oraz 30-ścioro półkolonistów wraz z wychowawcami. Wśród wypoczywających dzieci znalazło się aż 20-ro z rodzin zrekrutowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaszu.

Półkolonia pod hasłem „Wakacje za jeden uśmiech” trwała 2 tygodnie od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-16. Dzieci zapewnione miały w tym czasie 3 posiłki: śniadanie, II śniadanie oraz obiad. Wypoczywający półkoloniści uczestniczyli w różnych zajęciach i wycieczkach. Ważne dla organizatorów było pokazanie naszym mieszkańcom, małym i dużym, że w Lubaszu nie można się nudzić. Dzięki  pomysłowości doświadczonych wychowawczyń półkolonii do życia powróciły dawno zapomniane gry terenowe. Wypoczynek dzieci był uatrakcyjniany w każdy możliwy sposób. Wykorzystali wiele lokalnych atrakcji,  których można używać nieodpłatnie. Bez umiaru dzieci korzystały z kąpieli wodnych i słonecznych nad jeziorem lubaskim oraz  na basenie, z nieco innej perspektywy dzieci poznały pobliski Czarnków. Zwiedzano Przystań Marinę, Rynek Czarnkowski i punkt widokowy w tym mieście.  Jednak, by wakacyjnym wojażom stało się zadość, odbyła się również wycieczka do pilskiego kina. Film „Minionki rozrabiają”bezapelacyjnie podbił serca naszych półkolonistów. Zorganizowano również wycieczkę do Parku Linowego w Pile, gdzie najważniejsi zmagali się z wysokością oraz przestrzenią. Przez całe 2 tygodnie pogoda sprzyjała wszelkim formom wypoczynku i nic nie zakłóciło programu zajęć półkolonii.

Dzięki temu, iż w półkolonii udział brały dzieci w różnym wieku (7-13 lat), oraz z różnych miejscowości ( Jędrzejewo, Prusinowo, Nowina, Stajkowo, Dębe, Lubasz), dzieci się zintegrowały. Na co dzień, w roku szkolnym, nie mają okazji się ze sobą spotykać ze względu na odmienną lokalizację szkół. Integracji sprzyjał nawet ubiór półkolonistów. Wszystkie dzieci otrzymały żółte, słoneczne koszulki z logo Gminy Lubasz, dzięki czemu były zawsze widoczne, a zarazem bezpieczniejsze. Dzieci tak ubrane wszędzie promowały naszą gminę i stały się znakiem rozpoznawczym pólkolonii.

Wszystkie dzieci chętnie angażowały się w program zajęć, dlatego na zakończenie otrzymały Dyplomy Wzorowego Półkolonisty.

Półkolonia jest fajna, bo:

  • ·         dziecko nie zdąży się stęsknić za rodzicami, codziennie wraca do domu
  • ·         zapewnia ciekawe spędzanie wolnego czasu,
  • ·         pokazuje, jak wykorzystać to, co jest dostępne, do twórczego spędzania czasu,
  • ·         wykorzystuje lokalne atrakcje,
  • ·         integruje społeczność,
  • ·         jest bezpieczną alternatywą zorganizowania wakacji dla pracujących rodziców.

Jest jeszcze wiele innych powodów, dla których ta półkolonia była fajna – 30-ści uśmiechniętych twarzy naszych pólkolonistów!

Organizatorzy

 

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.